HARCERSKA WYPRAWA PAMIĘCI | 75. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO.

“(…)Przejdą lata i wieki przeminą,
Pozostaną ślady dawnych dni! (…)”
Te słowa refrenu “Czerwonych maków na Monte Cassino” przyświecały Reprezentacji ZHP Chorągwi Białostockiej, w tym 3 członków Naszego Hufca:
pwd. Agacie Kamlińskiej (1 DDH “Gladius”)
pwd. Pawłowi Januszkiewicz (32 SDH “Rudy”)
dh. Jackowi Grzybowskiemu (32 SDH “Rudy”).
12 maja z samego rana wyruszyli w podróż do Włoch po drodze zatrzymując się w czeskim Brnie. Ich pierwszym przystankiem była (niezbyt wówczas) słoneczna Wenecja, która oczarowała ich swoimi urokliwymi kanałami i uliczkami, a także panorama całego miasta widziana z Dzwonnicy św. Marka. Podczas błądzenia w sieci niezliczonych przejść udało im się nawet znaleźć Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej!
Następnego dnia dotarli do Rzymu. Tam udało im się wejść na Plac Świętego Piotra, a także zakochać się w bardzo deszczowym mieście. Przemoknięci do suchej nitki dotarli do uzdrowiskowej miejscowości Fiuggi, gdzie mogli zatrzymać się na parę dni.
To nie był koniec ich przygód – podczas swojej wyprawy zwiedzili spustoszone Pompeje, a także wspięli się na Wezuwiusza. Był to jeden z dwóch dni, w którym mogli cieszyć się piękną pogodą podczas całego wyjazdu. Drugiego dnia zaś przeprowadzone były zajęcia z musztry. Druhowie pełnili funkcję w poczcie sztandarowym na czas uroczystości.
18 maja z samego rana całą chorągwią wyruszyli na masyw Monte Cassino. Najpierw zwiedzili klasztor benedyktynów, a później oddali cześć poległym Polakom, w tym mieszkańcom Naszego powiatu. Później wzięli udział w uroczystościach w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką i kombatantów II Korpusu Polskiego.
Ich ostatnim przystankiem przed powrotem do domu był Wiedeń, w którym zatrzymali się, aby po raz ostatni podczas tej podróży móc odpocząć od codziennych obowiązków.
Wyprawa była wyjątkową lekcją historii, która na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników!

Przewiń do góry